Hybrydowe stymulatory tkankowe w terapiach łączonych z laseroterapią
Techniki łączone w leczeniu zanikowych blizn potrądzikowych
AUTOR:
dr Marlena Majkut-Sobechowicz
dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, uczestniczka programu Rising Stars in Aesthetic Trainings
Medycyna estetyczna cieszy się coraz większą popularnością, a my lekarze dysponujemy coraz większą ilością zabiegów i technologii. Musimy pamiętać, by odpowiednio edukować pacjentów, zwłaszcza tych którzy opuszczają nasze gabinety po różnego rodzaju zabiegach, w zakresie prawidłowej ochrony przeciwsłonecznej. Ochrona ta jest koniecznym elementem utrzymania rezultatów naszych zabiegów oraz ogólnego zdrowia skóry.
Po jakich zabiegach ochrona anty-UV jest naprawdę konieczna?
Promieniowanie słoneczne jest podstawowym źródłem witaminy D dla organizmu, ale jednocześnie może być szkodliwe dla skóry w zależności od rodzaju i stopnia ekspozycji. Po zabiegach medycyny estetycznej, zwłaszcza takich które wiążą się z naruszeniem ciągłości skóry czy złuszczeniem naskórka, skóra jest szczególnie wrażliwa i podatna na uszkodzenia.
Szczególnie ścisłą ochronę przeciwsłoneczną powinniśmy zapewnić skórze po zabiegach laserowych, zwłaszcza z użyciem laserów ablacyjnych lub subablacyjnych, a także po głębokich peelingach chemicznych.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że również po innych zabiegach, takich jak mikronakłuwanie, radiofrekwencja, mezoterapia czy wypełnianie kwasem hialuronowym skóra powinna unikać nasłoneczniania ze względu na możliwość zaburzonego procesu gojenia, dłuższego utrzymywania się obrzęków czy wystąpienia przebarwień. Może dojść do nasilenia się dermatoz, takich jak trądzik różowaty, w skrajnych wypadkach do nadkażenia czy oparzenia słonecznego.
Nasza rola w tym, by uświadamiać naszych pacjentów, że promieniowanie słoneczne w sposób udokumentowany silnie przyspiesza starzenie się skóry, a nadmierna ekspozycja na promieniowanie niweluje dobroczynne działanie naszych zabiegów.
Słońce a efekty zabiegów
Większość z nas Polaków charakteryzuje się niskim fototypem (1-3 wg skali Fitzpatricka), co oznacza, że genetycznie jesteśmy wysoce wrażliwi na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Ważne jest, by pomóc naszym pacjentom zrozumieć, że szkodliwe działanie promieniowania nie jest równoznaczne ze świeceniem słońca czy opalaniem i że również w pochmurny dzień, przez szyby okienne w domu czy w samochodzie, dociera do nas światło widzialne czy promieniowanie UVA. Odpowiada ono właśnie za fotostarzenie się skóry, utratę jej elastyczności i pojawienie się zmarszczek. Bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej na co dzień dochodzi do osłabienia efektów zabiegów medycyny estetycznej, do zahamowania procesu regeneracji skóry.
Choć nam dermatologom trudno w to uwierzyć, nadal są pacjenci, którzy korzystają z solariów. Dawka promieniowania, którą pacjent w nich otrzymuje, nie jest w żaden sposób kontrolowana, często dochodzi do oparzeń, co z kolei wiąże się z większym ryzykiem nowotworzenia łącznie z powstaniem najgroźniejszego wśród nowotworów skóry, czyli czerniaka.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę naszym pacjentom?
Stosowanie kremów o wysokim współczynniku SPF (co najmniej 30, a najlepiej 50) jest absolutnie niezbędne. Produkty należy nakładać 15-20 minut przed ekspozycją, na skórę odsłoniętą, zwłaszcza na miejsca poddawane zabiegowi, nawet wtedy, gdy nie wystawiamy się bezpośrednio na działanie słońca. Aplikację należy powtarzać co 2-4 godziny oraz zawsze po w kontakcie z wodą czy spoceniu się. Polecajmy sprawdzone produkty, mające pełne spektrum ochrony, chroniące przed UVA, UVB oraz światłem widzialnym.
Pamiętajmy, że aby ochrona była skuteczna, musimy nanieść odpowiednią grubość produktu. Zalecana ilość kremu to 2 miligramy na centymetr kwadratowy skóry. Łatwo wytłumaczyć to pacjentom używając przeliczenia ilości kremu na łyżeczki do herbaty. Ilość kremu, którą należy nałożyć na twarz szyję i uszy oraz odsłonięte fragmenty skóry głowy, odpowiada jednej łyżeczce, czyli około 5 ml. Przypominajmy również o innych formach ochrony, takich jak okulary przeciwsłoneczne, kapelusze, przewiewne ubrania zasłaniające duże obszary skóry.
Bez wątpienia ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle istotna dla osób poddających się zabiegom medycyny estetycznej. Jako lekarze musimy kłaść nacisk na edukację pacjentów w zakresie właściwej pielęgnacji po procedurach, w tym o stosowaniu filtrów słonecznych z wysokim SPF oraz unikaniu nadmiernego narażenia na promieniowanie UV. Informowanie pacjentów o konsekwencjach braku ochrony przeciwsłonecznej po zabiegach jest nie tylko niezbędne dla osiągnięcia optymalnych rezultatów, ale również dla zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa naszych pacjentów.