XXIV Międzynarodowy Kongres Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging
IADE 2024
AUTOR:
dr Agnieszka Górna
pediatra, lekarz medycyny estetycznej, uczestniczka programu Rising Stars in Aesthetic Trainings
Leczenie blizn, szczególnie tych, które są dużym źródłem stresu i wstydu dla pacjentów, jest dużym wyzwaniem dla lekarza medycyny estetycznej. Blizny to nie tylko fizyczne zmiany na skórze, ale przyczyna ogromnych kompleksów, braku pewności siebie, złego samopoczucia, a często także ograniczenia ruchomości.
Nie ma skutecznego sposobu na całkowite usunięcie powstałej blizny, ale większość takich zmian można leczyć i znacząco zmniejszyć ich widoczność, dyskomfort i ból, które powodują. Wiele zależy od wieku pacjenta, stanu jego zdrowia, wielkości blizny i jej rodzaju. Blizny często są powikłaniem nieleczonego lub źle leczonego trądziku, powstają w wyniku urazów mechanicznych, oparzeń lub są wynikiem zabiegów chirurgicznych. Wyróżnia się blizny zanikowe i przerostowe. Te pierwsze są wynikiem uszkodzenia kolagenu. Blizny przerostowe wynikają ze zwiększonego tworzenia włókien kolagenowych.
W zależności od rodzaju blizn i ich lokalizacji mamy do dyspozycji szeroką gamę zabiegów:
- mikronakłuwanie,
- peeling z kwasem glikolowym, pirogronowym lub trójchlorooctowym,
- osocze bogatopłytkowe,
- radiofrekwencję igłową,
- laser frakcyjny ablacyjny,
- terapię sterydową.
Osocze bogatopłytkowe to preparat, który otrzymywany jest z własnej krwi pacjenta. W związku z tym jest produktem autologicznym i biokompatybilnym, nie wywołuje reakcji alergicznych i podrażnień skóry. Rewitalizacja skóry zachodzi dzięki regeneracji i biostymulacji komórek skóry w wyniku działania własnych czynników wzrostu i mezenchymalnych komórek macierzystych (CD 34+). Wydzielanie aktywnych czynników wzrostu jest inicjowane przez proces krzepnięcia krwi i rozpoczyna po jego aktywacji.
Od czego zależy sukces w leczeniu PRP?
- Po pierwsze od tego, czy to, co podajemy pacjentowi, jest na pewno osoczem bogatopłytkowym (a nie ubogopłytkowym).
- Po drugie, czy stosujemy odpowiednie probówki do odseparowania osocza i czy posiadamy odpowiednią wirówkę i prawidłowo dobieramy parametry wirowania.
- Trzecia rzecz to technika podawania. PRP podajemy metodą mezoterapii igłowej, w przypadku której – poza działaniem zastosowanej substancji – już sam uraz stymuluje regenerację.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:
- aktywne infekcje, zapalenia wątroby, HIV, HSV, kiła,
- leczenie inhibitorami płytek krwi i lekami przeciwzakrzepowymi,
- pokrzywka autoimmunologiczna, opóźniona z ucisku,
- choroby autoimmunologiczne w stanie aktywnym,
- choroby nowotworowe,
- anemia (Hgb poniżej 10 g/dl),
- trombocytopenia.
Zalecenia dotyczące odstawiania leków przeciwpłytkowych i przeciwkrzepliwych:
Osocze bogatopłytkowe wymaga wykonania kilku serii zabiegów dla uzyskania zadowalających rezultatów. O ilości zabiegów oraz przerwach pomiędzy nimi decyduje lekarz, obserwując postępy leczenia, jednak zwykle zalecane są minimum trzy zabiegi.
Radiofrekwencja igłowa
Jedną z najnowocześniejszych terapii stosowanych w medycynie estetycznej, w tym w leczeniu blizn, jest radiofrekwencja mikroigłowa. Polega ona na wykorzystaniu energii radiowej przenikającej głęboko w skórę poprzez mikroigły. W efekcie następuje stymulacja produkcji kolagenu i elastyny, dzięki którym zachodzi regeneracja i poprawa struktury tkanek skóry. Wykorzystana w procesie energia radiowa w kontrolowany sposób uszkadza tkanki, w wyniku czego aktywują się procesy regeneracyjne. Natomiast stymulacja produkcji kolagenu przyczynia się do wypełnienia blizn i nierówności skóry, co wpływa na jej wygładzenie.
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej to innowacyjna metoda redukcji różnego rodzaju blizn, szczególnie blizn potrądzikowych, pooperacyjnych, a także pourazowych. Efekty zabiegu zależą od rodzaju blizny, jej grubości i umiejscowienia. Dzięki zabiegowi możemy uzyskać wyraźną poprawę wyglądu skóry, zwiększenie jej elastyczności, a przede wszystkim redukcji blizn. Połączenie osocza z RF mikroigłową to podwójny sukces. Wykonując RF mikroigłową generujemy kontrolowany uraz, a podanie osocza po zabiegu zwiększa w sposób optymalny stymulację komórek.