
Akademia IADE 2023

Rola ochrony przeciwsłonecznej po zabiegach medycyny estetycznej

AUTOR:
dr Daniel Nolberczak
lekarz medycyny estetycznej, dermatolog w trakcie spec., uczestnik programu Rising Stars in Aesthetic Trainings
W ostatnim czasie rynek medycyny estetycznej został zdominowany przez stymulatory tkankowe, wiodący wśród nich jest hybrydowy biostymulator na bazie kwasu poli-D,L-mlekowego (PDLLA). Preparat ten stymuluje produkcję kolagenu, elastyny, pobudza proliferację mezenchymalnych komórek macierzystych i innych ważnych składników skóry oraz redukuje proces kolagenazy.
Ma zdolność pobudzania komórek do samonaprawy i regeneracji, co jest kluczowe w medycynie regeneracyjnej i przeciwstarzeniowej. Działa na poziomie komórkowym oddziałując na fibroblasty, które z kolei wytwarzają w macierzy zewnątrzkomórkowej elementy pozwalające utrzymać prawidłowy stelaż skóry. Staje się ona bardziej jędrna, elastyczna, a sam proces starzenia przebiega wolniej.
Nowoczesne procedury łączone
Obecnie zaawansowane techniki medyczne nabrały rozpędu, dzięki czemu moim pacjentom jestem w stanie zaoferować nowoczesne procedury, które jednocześnie zadziałają na różnych płaszczyznach, przy jednoczesnym skróceniu czasu gojenia i powrotu do normalnego funkcjonowania.
Jedną z moich ulubionych procedur jest terapia łączona, polegająca na wykorzystaniu laseroterapii wraz ze stymulatorami tkankowymi, wykorzystująca potencjał obu wspomnianych.
Laseroterapia to zaawansowana technologia medycyny estetycznej, która wykorzystuje światło lasera o określonej długości fali do celów terapeutycznych. Lasery emitują skoncentrowane wiązki światła, które mogą być precyzyjnie skierowane na określone obszary skóry. Długość fali lasera jest dostosowana do konkretnej terapii, co umożliwia lekarzowi dokładne dostosowanie zabiegu do potrzeb pacjenta.
Terapia laserami znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, umożliwiając przeprowadzenie wielu różnych procedur. Niektóre z popularnych zabiegów obejmują:
- Usuwanie zmarszczek: za pomocą laserów można skutecznie zredukować widoczność zmarszczek i linii mimicznych poprzez stymulację produkcji kolagenu, który poprawia elastyczność i jędrność skóry.
- Usuwanie przebarwień: Lasery o odpowiedniej długości fali mogą pomóc w zlikwidowaniu przebarwień spowodowanych słońcem, starzeniem się skóry lub innymi czynnikami.
- Zamykanie naczyń: wykorzystując barwnik, którym jest hemoglobina, można przy pomocy odpowiednich laserów pozbyć się rumienia, pojedynczych naczynek lub naczyniaków.
- Leczenie blizn: Laseroterapia może pomóc w wygładzeniu i rozjaśnieniu blizn pooperacyjnych lub pourazowych.
Kombinacja tej terapii polega na wykonaniu dwóch procedur podczas jednej wizyty. W pierwszym kroku wykonujemy zabieg za pomocą lasera pobudzającego i stymulującego procesy naprawcze, następnie podajemy stymulator tkankowy w obszarze objętym terapią. Rodzaj lasera, parametry oraz rodzaj stymulatora dobieram indywidualnie dla każdego pacjenta, zwracając uwagę na kondycję oraz stan wyjściowy tkanek.
Laseroterapia inicjuje procesy regeneracji skóry, usuwając uszkodzenia i poprawiając jej strukturę. Stymulator potęguje te procesy, pobudzając fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Kombinacja tych dwóch terapii przyspiesza gojenie skóry, zapewniając pacjentom szybsze i bardziej efektywne rezultaty.
Pacjenci mogą czerpać wiele korzyści z takiej terapii. Przede wszystkim zabiegi nie zmieniają kształtu twarzy, dają całkowicie naturalne efekty wpisujące się w trendy well-agingu, czyli mądrego starzenia. Z własnych obserwacji widzę, że dużym plusem połączenia tych dwóch metod jest również krótki czas rekonwalescencji przy jednoczesnej poprawie tekstury skóry oraz stymulacji na poziomie komórkowym.