Pierwsza konferencja estetyczna ESTETICA podczas Warsaw Dental Medica Show 2023
Akademia IADE 2023
AUTOR:
dr n. med. Jacek Nowak
stomatolog, lekarz medycyny estetycznej, uczestnik programu Rising Stars in Aesthetic Trainings
Terapie autologiczne od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród pacjentów, którzy cenią naturalne efekty zabiegów i świadomie wybierają regenerację tkanek własnych oraz działanie anti-aging. Dodatkowo, część pacjentów posiadających przeciwwskazania do tradycyjnych wypełniaczy, a co za tym idzie dyskwalifikowanych z większości zabiegów wykorzystujących kwas hialuronowy, w terapiach autologicznych może znaleźć szanse na poprawienie swojego wyglądu.
Czym są terapie autologiczne?
To wszystkie te zabiegi, które jako preparat do wykonania zabiegu wykorzystują pobraną i odpowiednio przygotowaną tkankę pacjenta. Zaliczymy do nich zarówno procedury z użyciem odwirowanej krwi pacjenta – osocze bogatopłytkowe, fibrynę bogatopłytkową, autologiczny wypełniacz, jak i przeszczep tłuszczu.
Czym jest autologiczny wypełniacz?
Autologiczny wypełniacz to preparat o konsystencji żelowej, powstały w wyniku obróbki cieplnej osocza bogatopłytkowego, a obecnie częściej z fibryny bogatopłytkowej. Fibryna bogatoplytkowa uzyskana z odwirowanej krwi pacjenta podgrzewana jest do 80 stopni i po zmianie konsystencji schładzana, a to wszystko przy użyciu specjalnego urządzenia, jakim jest Autologic Plasma Maker.
Zastosowanie fibryny bogatopłytkowej jako bazy do wytworzenia naturalnego wypełniacza pozwala uzyskać lepsze efekty niż te z użyciem osocza bogatopłytkowego. Wynika to z większej ilości zawartych w fibrynie płytek krwi zawierających czynniki wzrostu. Oczywiście, podczas obróbki termicznej dochodzi do denaturacji białek, ale dzięki dodaniu bezpośrednio przed iniekcją do autologicznego wypełniacza płynnej frakcji fibryny otrzymujemy pewnego rodzaju hybrydowy materiał.
Czym szczególnym wyróżnia się ten materiał?
Posiada on dwie ważne składowe. Pierwszą z nich jest żel uzyskany z fibryny bogatopłytkowej, który będzie miał efekt wolumetryczny, pozwoli na zwiększenie objętości tkanek, wykonturowanie, a ponadto poprzez ucisk na tkanki własne zwiększa produkcję naturalnego kwasu hialuronowego, a także pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Drugą jest płynna fibryna bogatopłytkowa, zawierająca dużą ilość czynników wzrostu, a co za tym idzie działająco regenerująco na nasze tkanki. Czynniki te oddziałują na niezróżnicowane komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej i fibroblasty skóry, zwiększajac neowaskularyzację oraz neokolagenezę.
Jak długo utrzymują się efekty z użyciem autologicznego wypełniacza?
Czas utrzymywania się efektów w zależności od pacjenta jest różny, ale według dostępnych badań to od 3 do 6 miesięcy. Efekt wolumetryczny po 3 miesiącach jest oceniany na około 60-70% pierwotnej objętości, dodatkowo znacząco poprawia się jakość i tekstura skóry pacjentów. Dla utrzymania efektów zabieg należy powtarzać – myślę, iż zasadne jest wykonanie zabiegu 2-3 razy w ciągu roku.
Jakich ewentualnie powikłań po zabiegu z użyciem autologicznego wypełniacza można się spodziewać?
Tradycyjnie takich jak po wszystkich zabiegach z użyciem igły lub kaniuli. Mogą wystąpić obrzęk, ból, zaczerwienienie, zasinienie, jednak są to objawy krótkotrwałe i związane raczej z techniką zabiegową aniżeli z samym preparatem. Dzięki temu, że powstaje on z własnej krwi pacjenta, jest to zabieg bezpieczny pod względem immunologicznym.
Efekty zabiegów z użyciem Skin Up Premium:
Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.